Saç bakımı nasıl yapılmalıdır?

Eğer bir şekilde bu yazıya ulaştıysanız sanırım saçlarınız çok yağlı yada elektrikli ? Yoksa çok mu sönük ? İşte saç bakımı nasıl yapılır  sorusu sizlere bu konuda yardımcı olacaktır. İşten veya okuldan dolayı kuaföre vakit bulamıyorsanız evde saç bakımı nasıl yapılır bütün bunları incelikleriyle okumanızı tavsiye ediyorum. Tavsiye vermeye kıvırcık saçlar için başlayalım ve buyurun.

1- Kıvırcık saçlar için saç bakımı nasıl yapılır:

Bu basit çabuk ve yapması kolay spreyi deneyin. 2 tane limonu dilimleyin 2 bardak suyla hacminin yarısı kalıncaya kadar kaynatınız. Karışımı sprey şişesine dökün ve bunu saçınıza spreyleyin. Mükemmel ve doğal bir parlaklık vermekle kalmaz, saçınızdaki elektriği ve uçuşmayı da önler.

2-Doğal Saç Rengi Bakımı

Eğer saçınız için hafif bir kahverengimsilik istiyorsanız, boya yaptırmaya ya da kına yakmaya da fırsatınız yoksa; Birkaç parça biberiye dalını 2 bardak suyla ve 2 çay kaşığı siyah çayla hacminin yarısı kalıncaya kadar kaynatınız. Bu karışımı bir bardağın ¼ ü kadar şampuanla karıştırın ve devamlı olarak bu şampuanı kullanın. Şampuanı her kullanışınızda 20 dakika saçınızda bekletin ve aradaki farkı görün.

3- Hızlı Saç Bakımı

Saçlarınız yağlıyken şampuanlamaya ya da havalandırmaya vaktiniz mi yok ? Bu artık hiç zor değil emin olun. Biraz pudra ve biraz damla tozunu saç fırçanıza dökün, saçlarınızı başınızın önüne devirin ve enseden boyuna doğru tüm uçlarını tarayın. Saçlarınız taradıktan sonra arkaya atın. Ve işte Yağlı saçtan artık eser yok .

4- Dökülen Saçlar için  Saç Bakımı

Şuan yazacaklarımı yemek tarifi değil lütfen aklınız karışmasın  2 tane yumurta, 1 tatlı kaşığı ezilmiş ıspanak ve aynı miktarda kişniş, 1 çay kaşığı badem yağ ve zeytinyağı. Son olarak 1er tatlı kaşığı tarçın ve balı blendır da parçaladıktan sonra saçlarınıza masaj yolu ile uygulayın. Bu şekilde 20 dakika saçınızda beklettikten sonra saçlarını yıkayabilirsin. Hafta 3 veya 4 kez bu kürü uyguladığınız taktirde saç dökülmelerinde gözle görülür bir şekilde azalma olacaktır.

Saç Bakımı için Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Saçlarınızın dökülmesi, kepek oluşumu gibi istenmeyen bazı özelliklerle karşılaşmanın en başta gelen nedenlerden biri saç temizliğinin yeterince özenli yapılmamasıdır. Saçlarınızı şampuanladıktan hemen  sonra yeterince durulamıyor iseniz yada yine jöle gibi bazı bakım ürünlerinin temizliğini tam olarak yapmıyor iseniz saç dökülmesi, kepek veya fazlaca yağlı saçlara sahip olabilirsiniz doğaldır. Bu gibi zararlı davranışların bazılarını aşağıda ki maddelerde okuyabilirsiniz:

Saçlarınızı sık bir şekilde sıcak suyla yıkamak saç diplerinizde ki yağın tamamen ortadan kalkmasına sebep olmaktadır ve buda saçlarınızın kuru ve donuk görünmesine sebep olur. Ancak soğuk su aksine saçlarınızda ki kan dolaşımını hızlandırır ve diplere giden oksijende fazla artış meydana gelir. Buna bağlı olarak saçlarınız daha canlı bir görüntüye sahip olur.

Son olarak saçlarınızı kuruturken doğal yollardan vazgeçmeyin. Saç kurutma makinası, maşa gibi aletlerde saçlarınızda koparak dökülmelere ve kırıklara neden olabilir. Islak saçlarınızı havlu ile fazla hırpalamadan, evde kurutun. Acil olarak kurutmanız gerekiyorsa eğer saç kurutma makinasını  soğuk ayarında kullanmanızı tavsiye ederim.