SAÇ DÖKÜLMESİ NEDEN OLUR?

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDEN OLUR?

Saç dökülmesi günlük hayatta kişilerin çok sık rastladığı sorunlardan biridir. Günümüzde hemen herkesin korkulu rüyası olarak bilinen saç dökülmesi kişilerin psikolojik oralar rahatsız olmasına neden olur. Bu konunun uzmanların günlük olarak 50-100 adet olan saç dökülmesinin normal olduğunu savunmaktadır. Saç dökülmesinde yaşanan aşırı zayıflık ve incelmeler ile çok sık yaşanan fazla dökülmelerde mutlaka bir uzmana görülmek yeterli olmaktadır.

Saç dökülmesi genellikle genetik olarak bir hastalıktır. Bunun yanında mevsim değişikliği olan geçiş dönemlerinde özellikle sonbahar aylarında saç dökülmesi normalden daha fazla sayıda olabilmektedir. Toplumumuzda sonbahar aylarında daha fazla yaşanan saç dökülmesini yaprak dökümü ile birlikte arttığını söylemektedirler. Hormonlarda saç konusunda büyük bir etki sahibi olmaktadır. Erkeklerde saç dökülmesinin en önemli nedeni testosteron ve DHT genetik olarak risk taşıyan grupta büyük bir oranda yaşanmaktadır. Kişilerin kullanmış olduğu ilaçlar, radyasyon ve kimyasal tedavi yöntemlerinde de saç kaybı büyük bir ölçüde görülmektedir. Bunun yanında aşırı stres ve psikolojik problemleri olan kişilerde de dökülme problemleri görülmektedir. Günlük beslenmeler bile saç dökülmesine neden olabilmektedir.

Saç Dökülmesinde Beslenme ve Temizliğin Etkisi

Sağlıksız beslenme sonucunda kişilerde kansızlık, demir, çinko, bakır, B12 ve folik asit eksikliği çok sık görülmektedir. Tüm bu eksiklikler sonucunda kişilerde ise aşırı derecede saç kaybı yaşaması mümkün olmaktadır. Kişilerin yapmış olduğu uygunsuz saç bakımları da saç dökülmesine çok kolay bir şekilde neden olabilmektedir. Saça uygun olmayan, ucuz ve basit şampuan ile çeşitli bilinmedik kozmetik ürünlerinin saça kullanılması büyük bir kayıp yaşatabilmektedir. Günümüzde yaygın olarak gençlerin ve hatta çocukların bile kullandığı sigaradaki çeşitli zehirler bile saç dökülmeye en büyük etkenlerden biridir.

Saç dökülmesi yaşayan bütün bireylerin uzman doktorlarına görülerek çeşitli tedavi sonucunda dökülmeyi önlemek mümkün olmaktadır.