Sağlıklı Saçların Sırları

Düzleştiriciler, rüzgara maruz kalmakla, yanlış bakım ürünlerini kullanmakla saçlarımıza zarar veriyoruz, kırıyoruz. Çuvallar dolusu para harcayarak aldığımız E vitamini ampullerinin, maskeler saçı  getireceğini zannediyoruz ancak bir şeyi unutuyoruz: saç kökten beslenmektedir. Siz ne yerseniz saçınız da onunla beslenir, büyür. Doğru ve sağlıklı bir beslenme şekli güçlü ve güzel saçlarınızı beraberinde getirir. Güçlü ve parlak bir saç, saç derisinin ve kökünün sağlıklı olmasıyla bağlantılıdır.
Saçın sağlığı ve büyüme/uzama hızı cinsiyet, etnik köken, genetik faktörler, yaş, ve yaşam tarzına (beslenme, sigara vs.) göre değişmektedir. Normalde saç kılı her ay 1 cm uzayacak şekilde maksimum büyüme sağlar. 15-30 yaş aralığı saçların optimal   yaşlardır. 50-60  yaşlara doğru saç uzama hızında azalma gözlenmeye başlar. Genetik ve sağlık durumları da saç sağlığını etkiler. Saçın derinin altında kalan foliküllü bölümü gözle görülen kısım,  yüzeyde olan kısım  (gözle görülen saç kılları)ise ölü kısmıdır. Canlı kısım, kan yoluyla besin maddelerini alarak canlı kalmaktadır. Kullanılan saç bakım ürünleri (şampuanlar,  vs.) yüzeye etki edilecek  saçın uzama hızını anlamlı bir şekilde etkilemezler. Stres, ilaçlar, travmalar, tıbbi durumlar, ağır metaller, sigara, beslenme hataları gibi bazı  faktörler saçı olumsuz etkileyerek sağlığını ve büyüme hızını etkilerler. Besin yetersizlikleri (anoreksiya nervoza, çinko eksikliği vs.) ve hormonal dalgalanmalar (menopoz, polikistik over, vs.) saçın büyüme hızını azaltabilir. Malütrisyon (yetersiz beslenme), konjenital kalp hastalığı, kas hastalığı, malignite, alkolizm, kronik hastalıklar da saçın renginin değişmesine, saçların zayıflamasına veya saç kayıplarına neden olabilir. Besin eksiklikleri ve sağlıksız bir beslenme şekli olan kişilerde kuru, mat/ donuk saçlar, saç dökülmelerinde eğilimin fazla olduğu görülmektedir.

Sağlıklı Saça Sahip Olmak İstiyorsanız;
Beslenme planının protein, meyve, sebze, tahıl ve ürünler ve yeterli ölçüde yağ içermesi gereklidir. Balık kaynaklarında bulunan omega 3 yağ asitlerinin, protein, B13  ve demir saç renginin matlaşma oranın artmasını ve kafa derisinin kurumasını önlediği düşünülerek haftada en az 2 kere balık tüketilmesi gereklidir.Koyu yeşil sebzelerin, içerdikleri A ve C vitaminleri  saçlara doğal  güzel bir yumuşaklık sağlamakta ve antioksidan özelliklerinden dolayı saçlarda yıpranmayı engellemektedirler. A vitamininin hayvansal kaynakları (retinol form); karaciğer, süt ve süt yağı, yumurta akı  bitkisel kaynakları (karotenoid form); sarı, turuncu ve yeşil sebze ve meyvelerdir. C vitamininden zengin besinler; turunçgiller, yeşil biber, çilek  ve patatestir. Baklagiller içerdiği  protein ile saçların büyümesini tetiklerler ve aynı zamanda da demir, çinko ve biyotin kaynağı olmalarından dolayı saçın sağlıklı uzamasında rol oynar.Biyotin, saç sağlığı için olmazsa olamayan bir vitamindir. Eksikliğinde saçlarda kırılma ve saç kayıpları gözlenmektedir. Bu nedenle biyotinden zengin besinleri beslenme planınıza alınız: yumurta akı, karaciğer, tam tahıl ve ürünler, soya unu ve maya vs.
Kuruyemişler içerdikleri selenyum minerali, alfa- linoleik asit ve çinko minerali ile saç derisi sağlığı için önemlilerdir. UV ışınlar, saçın keratin dokusuna zarar verir. Böylece saçlı derinin beslenmesi azalır. Tüm yağlı tohumlar (fındık,  ceviz), zeytinyağı ve Ayçiçek yağı, E vitamini bakımından gerçekten  zengindir, cildin en üst tabakasını güneş koruyucu etki gösterir, kolajen üretimini harekete geçirirler. Az yağlı süt ürünleri kalsiyumdan zengin kaynaklardır, kalsiyum saç büyümesi için önemli bir maddedir.