Saç dökülmesi neden olur

Saç Dökülmesi̇ Neden Olur?

Kısaca saç dökülmesi̇ neden olur? sorusuna yanıt arayalım.  Saç dökülmesi günlük hayatta kişilerin çok sık rastladığı sorunlardan biridir. Günümüzde hemen herkesin korkulu rüyası olarak bilinen saç dökülmesi kişilerin psikolojik oralar rahatsız olmasına neden olur. Bu konunun uzmanların günlük olarak 50-100 adet olan saç dökülmesinin normal olduğunu savunmaktadır. Kısaca saç dökülmesinde yaşanan aşırı zayıflık ve incelmeler ile çok sık yaşanan fazla dökülmelerde mutlaka bir uzmana görülmek yeterli olmaktadır.

saç dökülmesi neden olmaktadır?
saç dökülmesi neden olmaktadır?

Saç dökülmesi neden olmaktadır?

Günümüzde saç dökülmesi genellikle genetik olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Bunun yanında mevsim değişikliği olan geçiş dönemlerinde özellikle sonbahar aylarında saç dökülmesi normalden daha fazla sayıda olabilmektedir. Toplumumuzda sonbahar aylarında daha fazla yaşanan saç dökülmesini yaprak dökümü ile birlikte arttığını söylemektedirler. Hormonlarda saç konusunda büyük bir etki sahibi olmaktadır. Erkeklerde saç dökülmesinin en önemli nedeni testosteron ve DHT üretimidir. Erkekler genetik olarak risk taşıyan gruptadır. Hastaların kullanmış olduğu ilaçlar, radyasyon ve kimyasal tedavi yöntemlerinde de saç kaybı olmaktadır. Bu tip dış etkenlerin etkisi büyük bir ölçüde erkellerde görülmektedir. Bunun yanında aşırı stres ve psikolojik problemleri olan kişilerde de dökülme problemleri görülmektedir. Günlük beslenmeler bile saç dökülmesine neden olabilmektedir.

Beslenme ve temizliğin saç dökülmesine etkisi

Sağlıksız beslenme sonucunda kişilerde kansızlık, demir, çinko, bakır, B12 ve folik asit eksikliği çok sık görülmektedir. Tüm bu eksiklikler sonucunda kişilerde ise aşırı derecede saç kaybı yaşaması mümkün olmaktadır. Kişilerin yapmış olduğu uygunsuz saç bakımları da saç dökülmesine çok kolay bir şekilde neden olabilmektedir. Saça uygun olmayan, ucuz ve basit şampuan ile çeşitli bilinmedik kozmetik ürünlerinin saça kullanılması büyük bir kayıp yaşatabilmektedir. Günümüzde yaygın olarak gençlerin ve hatta çocukların bile kullandığı sigaradaki çeşitli zehirler bile saç dökülmeye en büyük etkenlerden biridir.

Bu sorunu yaşayan bütün bireylerin uzman doktorlarına görülerek çeşitli tedavi sonucunda dökülmeyi önlemek mümkün olmaktadır.

Saç dökülmesi neden olur? sorusuna yanıtlar verdik. Umarız yardımcı olmuştur.

Hair MED hakkında!

Firmamız Antalya’da FUE tekniği ile saç ekimi uygulaması yapmaktadır. Ayrıca sakal, bıyık, kirpik ve kaş ekimi de tedavilerimiz arasındadır.