Saç Dökülmesi Sorununa İyi Gelen Besinler

Saç Dökülmesi Sorununa İyi Gelen Besinler

Saç dökülmesi, farklı nedenler ile ortaya çıkabilen büyük çoğunluğu geçici olan bir sorundur. Yani beslenme ile saç dökülmesi arasındaki ilişki herkes tarafından bilinen ve kabul edilen bir ilişkidir. Bazı besinler az tüketilmesi saç dökülmesine neden olduğu gibi bazı besinlerin fazla tüketilmesi de saç dökülmesine neden olabilmektedir. Aşağıda saç dökülmesine iyi gelen besinler ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Saç Dökülmesine İyi Gelen BesinlerSaç dökülmesi sorununa i̇yi gelen besinler hangileridir?

  • Yeşil Sebzeler: Demir bakımından zengin olan yeşil sebzeler, demir eksikliğine bağlı saç dökülmesi durumlarında tedavi edici özelliktedir. Sadece dökülme değil demir eksikliğine bağlı olarak saçların incelip seyrekleşmesi durumunda da ilerlemeyi önleyici özelliği olan yeşil sebzeler, yemeklerin yanında ya da kendileri yemek olarak tüketilebilir.
  • Meyveler: Meyvelerin büyük kısmı vitamin yönünden oldukça zengindir. Vitaminler vücudun sağlığı için gereklidir ve vücut ile birlikte saçların da sağlığı için önemlidir. Düzenli olarak portakal, mandalina, greyfurt, kivi tüketilmelidir. Ayrıca C vitaminin yönünden zengn meyvelerin tüketilmesi gerekmektedir. Bu besinler sayesinde daha sağlıklı, daha az dökülen saçlara sahip olmanıza neden olacaktır.
  • Tere: C vitamini deposu olan tere saç dökülmesinin hafifleten besinler arasında yer alır.
  • Tavuk ya da Hindi Eti: Yeteri kadar protein alınmaması durumunda yaşanan saç dökülmesi durumunda protein yönünden zengin tavuk ya da hindi etinin tüketilmesi uygundur.
  • Havuç: Halk arasında daha çok gözlere parlaklık vermesi yönünden bilinen havuç, A vitamini açısından zengin bir meyvedir. Özellikle saç derisini bakterilerden koruma niteliğinde olan havuç, her zaman fazla olmamak kaydı ile tüketilmelidir.
  • Kabak Çekirdeği: Omega 6 bakımından zengin kabak çekirdeği çok zengindir. Düzenli olarak yenildiğinde daha sağlıklı ve dökülmeyen saçlara neden olur. Her gün bir avuç kabak çekirdeği yiyerek daha sağlıklı saçlara kavuşmak mümkün.
  • Kuruyemişler: Saçların normal döngüsünü korumada yardımcı rolü kuruyemişlerdedir. Bu ürün dökülme evresine geçişi erteleyerek saçların daha az dökülmesine neden olur.

Yukarıda verilen besinler düzenli olarak tüketildiğinde saç dökülmesi engellenmektedir. Ayrıca daha sağlıklı ve uzun saçlara sahip olunur. Bunların yanında yoğurt, deniz ürünleri ve fasulye besinleri de saçların sağlıkla uzamasını etkiler. Her gün olmasa da haftanın belirli günlerinde bu besinler tüketilmelidir. Bu besinler, daha güzel bir saç görüntüsü için de oldukça etkilidir. Saçların eksilmesine iyi gelen besinler ile doğal çözüm bulmak hastalar için en doğrusudur.