Saç Dökülmesi Üzerinde Zararlı Alışkanların Etkisi

Saç Dökülmesi Üzerinde Zararlı Alışkanların Etkisi

Zararlı alışkanlıkların en başında olan alkol eve sigara saçları tamamen öldürüyor ve saç dökülmesi meydana geliyor. Metabolik, hormonsal, mevsimsel veya beslenme şekline bağlı olarak da saçlar dökülür. Fakat en çok etkileyenler arasında alkol ve sigara vardır. Alkol ve sigara saçın daha çabuk yağlanmasına ve kırılmasına neden olmaktadır.

Saç dökülmesinde en çok etkisi olan şeylerden birisi de düzensiz beslenmektir. Düzensiz beslenmenin yanı sıra zararlı alışkanlıkların da saçın dökülmesinde çok büyük etkisi vardır. Sağlıklı bir saç için öncelikle protein, çinko, B 12 vitaminleri, folik asit ve bakır eksikliğinin vücutta bulunmaması lazımdır. Bu besinlerin eksikliği saçlarınızın sağlığını etkiler. Ayrıca alkol ve sigarayı hayatınızda düzenli bir şekilde kullandığınız zaman bir süre sonra saçlarınız ölmeye başlıyor. Sigara, saçlarda kırılmalara ve hızlı yağlanmaya sebep oluyor. Aynı zamanda saç dökülmesi sorunu en çok mevsimsel değişikliklerin olduğu zamanlarda görülmektedir. Bu sorundan şikayet edenlere FUE tekniği ile saç ekimi ve yöntemleri hakkında bilgi verebiliriz. Antalya’da saç ekimi yapıyoruz!

Saç DökülmesiSaçların dökülmemesi için yapılacaklar!

Saçlar her ay içerisinde yaklaşık 1 cm kadar uzarlar. Bir gün içerisinde dökülen saç miktarı en fazla 100 adet olmalıdır. Bir güne 100 adet saç dökülmesi çok fazla görünse de aslında normal bir miktardır. Ameliyat, stres, doğum gibi durumlardan sonra saç dökülmesinde artış olmaktadır. Yüksek ateşli hastalıklarda, şeker hastalığında, karaciğer yetmezliği gibi hastalıklarda da saç dökülmesi görülmektedir.  Aynı zamanda kullanılan bazı ilaçlar veya kimyasal maddeler de saç dökülmesini sağlar. Alkol ve sigara tüketimi ise saç sağlığını doğrudan kötü bir yönde etkilemektedir.

Saç dökülmesini engellemek için

  • Sigara ve alkol kullanımını alışkanlık haline getirmemelidir.
  • Özellikle protein ağırlıklı besinler tüketilmelidir.
  • Karbonhidrat ağırlıklı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
  • B grubu vitaminler alınmalıdır.
  • Demir, çinko eksikliği yaşanıyorsa ek vitaminler kullanılmalıdır.

Saç dökülmesi ile ilgili ek olarak…

Saçı her gün düzenli bir şekilde yıkamak doğru değildir. Saçı iki-üç günde bir ve PH değerinin 5,5 olduğu bir şampuanla yıkamak gerekir. Saçları sürekli yıkamak aslında saçların daha hızlı yağlanmasına sebep olur. Çünkü saçın yağ dengesi bozulmaktadır. Ayrıca jöle de kullanmak saçın nefes alışını önlemekte ve saç dökülmesine neden olmaktadır. Ekilen saç tekrar dökülür mü? sorusuna cevap arayanlar makeleden bilgi alabilirler.